Chata A

Chata, Slovensko

Júl 2023,Architektonická štúdia

Chata
Drevostavba

Objekt je tvorený z dvoch hmôt. Hlavnej hmoty trojuholníkového prierezu drevostavby z CLT panelov na betónovej podnoži a hmoty vstupu (presnej polovice hlavnej hmoty chaty) taktiež z betónu. Vstup do chaty je zo samostatnej hmoty na medzi-podestu schodiska, ktoré je umiestnené v strede objektu a rozdeľuje chatu na dve časti.

V 1. podzemnom podlaží, ktoré je polo-zapustené do terénu, sa nachádzajú dve spálne s možnosťou umiestnenia dvoch alebo troch lôžok, prislúchajúca kúpeľňa so sprchou a technická miestnosť. Na 1. nadzemnom podlaží, ktoré je vyvýšené o polovicu podlažia od okolitého terénu, sa nachádza pohotovostná kúpeľňa so sprchou, samostatná kuchyňa s jedálňou a spoločenská miestnosť s otvoreným stropom a prístupom na priestrannú polo-prestrešenú terasu.

V 2. nadzemnom podlaží, ktoré je menšie o galériu sa nachádza samostatná spálňa s možnosťou pohotovostného lôžka v podkroví.

Na fasáde je materiálovo rozlíšená podnož zapusteného podlažia so vstupom v pohľadovom betóne a hmota nadzemných podlaží v tvare A z opaľovaného dreva japonskej techniky Shou-sugi-ban a antracitového plechu.

Navrhovaný objekt je navrhnutý v energetickej triede A0.

1