Dom v Bytčici

Rodinný dom, Žilina

Júl 2023,Architektonická štúdia

Rodinný dom
Drevostavba

Dom sa nachádza v Žiline, prímestskej časti Bytčica, okres Žilina. Na severnej časti pozemku je už existujúci rodinný dom, ktorý má jedno vyvýšené nadzemné podlažie, čiastočne zapustené podzemné podlažie a prístupné podkrovie valbovej strechy.

Pôvodný objekt, ktorý je v značnej miere zachovaný, doplňuje prístavba z CLT panelov. Tieto dve hmoty spája hmota vstupu a prístrešku pre autá. Asanované je pôvodné schodisko, ako aj valbová strecha, ktorá už nespĺňa technické požiadavky. Tá bola nahradená zelenou plochou strechou so šikmou atikou, na ktorej budú umiestnené fotovoltaické panely.

Vstup do existujúceho podzemného podlažia je navrhnutý z exteriéru a je prestrešený prístreškom pre autá. Nachádza sa tu technická miestnosť, spoločenská miestnosť a sklad.

Existujúce nadzemné podlažie je dispozične zmenené na dve detské izby, kúpeľňu a pracovňu. Vstup do tejto časti domu sa premiestnil na západnú stranu, kde je umiestnená prístavba, ktorá zámerne vytvára bariéru od hlučnej hlavnej cesty. Odsadením a pootočením prístavby od pôvodného objektu vzniká priestor na vstup a čiastočne prestrešenú terasu, ktorá sa otvára do záhrady.

Prístavba sa delí na dve funkčné celky. Spoločenskú miestnosť s jedálňou a kuchyňou, ktoré sú orientovaného záhrady s terasou a časť so spálňou, ktorá má k dispozícií šatník a kúpeľňu. Vstupný priestor dopĺňa pohotovostné wc a šatník.

Na fasáde je materiálovo rozlíšená pôvodná hmota rodinného domu, ktorá je v bielych tehličkách a nová hmota v bielej omietke.

Navrhovaný objekt je navrhnutý v energetickej triede A0.

3