Dom v Senici

Rodinný dom, Senica

Júl 2023,Architektonická štúdia

Rodinný dom
Krtkodom

Budova sa nachádza v meste Senica, okres Senica. Keďže bezprostredné okolie je zástavba priemyselných budov, hlavný motív dizajnu budovy bola nenápadnosť, empatia k prírode a citlivé zasadenie hmoty do prostredia formou čiastočne podzemnej stavby.

Rovinatý pozemok okolitého terénu so záhradným porastom plynule prechádza na strechu domu v podobe intenzívnej a extenzívnej zelene strechy a vytvára tak „zelený most". Zároveň je vytvorená terénna zábrana od strany susedného vodného toku. Hlavná fasáda sa otvára na južnú stranu, ktorá je aj prístupovou stranou. Na východnej strane budovy je situovaný prístrešok pre autá, naviazaný na hlavný vstup do budovy.

Dispozícia budovy je jasná, funkčne delená a prehľadná. Je navrhnutá tak, aby sa minimalizovali plochy na chodby a komunikácie a rovnako so zaujímavými priehľadmi v rámci vzťahu interiér a exteriér. Cez priestrannú vstupnú časť, v ktorej sa nachádza pohotovostné wc a šatník, prechádzame do otvorenej izby s prístupom na terasu. V nej sa nachádza opticky izolovaná kuchyňa s barovým pultom a komorou. V ďalšej časti sa nachádzajú uzavreté miestnosti so skladmi, technické zázemie a kúpeľňa. V tejto časti sa nachádza vstup do posilňovne a menšieho wellnesu, ktorý je situovaný na západnej strane budovy.

Fasáda budovy je navrhnutá z pohľadového betónu a doplnená s prevetrávanou fasádou s finálnou úpravou zo sibírskeho smrekovca. Navrhovaný objekt je navrhnutý v energetickej triede A0.

4