Obchodná

Apartmánový dom, Bratislava

Mar 2021,Architektonická Štúdia

Apartmánový dom

Novostavba apartmánového domu na Obchodnej ulici je navrhnutá vo vnútrobloku medzi ulicami Obchodnou a Heydukovou v Bratislave, v tesnej blízkosti existujúceho 5 podlažného obytného domu. 6 podlažná hmota objektu nie je bezprostredne vnímaná zo žiadneho uličného pohľadu a svojou výškou korešponduje s okolitou zástavbou.

V objekte je navrhnutých 32 apartmánov rôznych veľkostí. Objekt je navrhnutý ako 7 podlažný - 6 nadzemných podlaží a 1 podzemné podlažie, v ktorom je riešené uzavreté podzemné parkovisko pre 12 áut a technické zázemie objektu. Posledné, strešné podlažie s dvoma apartmánmi, je navrhnuté s menšou zastavanou plochou, so zelenou strechou a terasami. Na typickom podlaží sa nachádza 6 apartmánov spolu so samostatnými pivničnými kobkami. Každý apartmán má vlastnú loggiu, orientovanú na južnú stranu. Vertikálny presun ľudí zabezpečuje jeden výťah. Objekt je navrhnutý ako kompaktný blok.

Dominantným výrazom fasád je štruktúra gridu. V nej sú umiestnené okenné výplne a lóggie jednotlivých apartmánov. Medzi nimi sa nachádza štruktúrovaná kontaktná fasáda, ktorá svojim výrazom umocňuje prísnosť a pravidelnosť hladkej mriežky - gridu. Plasticitu hry štruktúr a tieňov zvýrazňuje odtieň bielej farby, ktorý je aplikovaný na celej fasáde. Posledné, strešné podlažie, má navrhnutú odvetrávanú fasádu z kompozitného obkladového materiálu. Okenné výplne sú z drevo-hliníkových rámov, zábradlia z oceľovej pásoviny. Oboje vo farebnej úprave béžovej farby. Okná majú vonkajšie tienenie cez exteriérové žalúzie.

6

Objekt má nosnú konštrukciu zo ŽB skeletu. Vnútorné priečky v rámci jedného apartmánu sú z porobetónu. Povrchová úprava nášľapných vrstiev na spoločných komunikáciach je z gresu. Objekt je vykurovaný a chladený cez BKT stropný systém. Zdroj tepla a chladu je cez tepelné čerpadlo. Každý apartmán má samostatnú lokálnu rekuperačnú jednotku. Objekt má ploché strechy s vegetačnou úpravou z extenzívnej zelene.

Okolie objektu je riešené pre realizáciu exteriérových parkovacích plôch (5 p.m.), prístupovú komunikáciu z mačacích hláv a zelené trávnaté plochy. Prístup na pozemok je z Obchodnej ulice cez podbránie objektu Obchodná 42.