Stodola

Rodinný dom, Lietavská Svinná-Babkov

Sep 2019,Realizácia

Rodinný dom

Nízkoenergetický dom v Lietavskej Svinnej, takmer v pasívnom štandarde. Vykurovacia plocha je 255 m2, ročná merná potreba tepla sa predpokladá na 22 kWh/(m2/a). Dominantou stavby je dvojpodlažný priestor obývacej izby s kozubom.

Stodolový charakter hlavnej časti domu, doplnený o prevetrávanú fasádu zo smrekovcového obkladu, zapadá do nádhernej scenérie Strážovských vrchov.

„Dvojpodlažný rodinný dom s garážou sa nachádza v obci Lietavská Svinná – Babkov, v časti Kňazová Lehota. Obec leží v údolí riečky Svinianka, v južnej časti Žilinskej kotliny. Zo svahovitého terénu na južnej hranici intravilánu sa otvárajú výhľady na lietavské podhradie a protiľahlý vápencový hrebeň.

Dom je posunutý k južnej hranici pozemku s výmerou takmer 1800 m2. Konfigurácia pôvodného terénu bola východiskom pre dvojúrovňové využitie parcely. Garáž, sprístupnená komunikáciou prebiehajúcou pozdĺž východnej hrany parcely, tvorí podnož pre nočnú časť domu. Elkový pôdorys, ktorý sa rozvíja na vyššej úrovni, je z východnej časti ohraničený vyššou, dennou časťou domu so sedlovou strechou. Tá zároveň tvorí pohľadovú bariéru pre otvorený segment záhrady. Betónová terasa, „zovretá“ oboma traktami domu, sa otvára na juhozápad. Výhľad na okolité lúky nerušia žiadni susedia.

Príjemnú sivú patinu dreva, použitého na fasáde dennej časti domu, striedajú precízne monochromatické plochy nižšieho traktu. Bezpresahová strecha a skryté žľaby nechávajú vyniknúť kompozíciu dvojice blokov. Priestorový koncept interiéru je obohatený o prevýšenú zónu obývacej izby, otvorenú na celú výšku krovu s galériou na poschodí.“

text portál Archinfo

stodola

Dielo bolo prihlásené do súťaže CEZAAR 2020 a nominované na ocenenie v súťaži BIG SEE AWARD 2020 v slovinskej Ľubľane.

Publikované:

BIGSEE Award

https://bigsee.eu/detached-house-n-lietavska-svinna-babkov/

Archinfo

https://www.archinfo.sk/diela/exterier/rodinny-dom-n-v-lietavskej-svinnej.html

EARCH

http://www.earch.cz/cs/architektura/rodinny-dum-na-slovensku-od-studia-michal-divis-architekti-obklopuji-rozlehle-louky

StavbaWEB

https://www.stavbaweb.cz/rodinny-dom-n-23192/clanek.html